Leadership

CTL Leadership

The CTL leadership committees develop, review and decide upon programs and awards throughout the year. The committees listed below includes the names of faculty serving the college from our four academic divisions: Business and Public Services (BPS), Liberal Arts, Communication and Social Sciences (LCS), Health Sciences (HS), and Science, Mathematics and Engineering (SME).

Should you be interested in serving on the advisory committee, the mini-sabbatical committee, and other opportunities within the CTL, please contact the Director of the Center for Teaching and Learning. Opportunities are typically advertised early Spring Semester for appointments beginning Fall Semester. We also have opportunities for faculty to serve as peer-reviewers as well as CAFE volunteers. Becoming a peer-reviewer and/or a CAFE volunteer is a good way to learn about the CTL and other leadership opportunities.

  • Center for Teaching and Learning Advisory Committee (2 year appointment)
    • Deborah Atkinson (MAS), June 2018
    • Mary Benson-Landau (NSG), June 2018
    • David Bodary (COM), permanent
    • Jane Cammel (PAR), June 2018
    • Greg Deye (LTS), permanent
    • Natalie Fleck (VET), June 2017
    • Patrick Greco (CHE), June 2017
    • Vonya Lewis (HGML), June 2017
    • Robert Menafee (ECO), June 2018
    • Kinga Oliver (MAT), June 2018
    • Debra Oswald (LIB), permanent
    • Dannette Richards (BIO), June 2018
    • Vicki Stalbird (ENG), June 2018
    • Miriam Yarnall (NSG), June 2018
    • Ned Young (MAN), June 2017
  • Teaching Excellence Award Selection Academy (2 year appointment)
    • Jenna Beck (PAR/LAW/RES), June 2018
    • Rocky Belcher (BIS), June 2017
    • Cecilia Bidigare (NSG), June 2018
    • April Carpenter (MAN), June 2017
    • Robert Coates (ART), June 2018
    • Kay Cornelius (MAT), June 2018
    • Larraine Kapka (ETD), June 2017
    • Sally Lahmon (ENG), June 2018
    • Diane Leakas (DES), June 2017
  • Mini-Sabbatical Committee (2 year appointment)
    • Kimberly Borst (THE), June 2017
    • Lauren Dreshman (PAR), June 2017
    • Heather Johnson-Taylor (DLA), June 2018
    • Vicki Luster (RAT), June 2017
    • Erica Mersfelder (BIO), June 2017
    • Carolyn Reno (VET), June 2018
    • Eric Smith (MAN/MKT), June 2018
    • Olga Stephens (MAT), June 2018
  • First Year Faculty Experience Planning Committee (1-2 year appointment)
    • Kara Burnett (COM), June 2017
    • Sarah Finch (BIO), June 2017
    • Gwendolyn McNeal (ASL), June 2017
    • Swapna Purandare (CFE), June 2017
    • Eric Renegar (CIS), June 2017
    • Charles Richardson (MAN), June 2017
    • Chrissann Ruehle (MAN), June 2017
    • Amaha Sellassie (SOC), June 2017
    • Miriam Yarnall (NSG), June 2017
  • SOCHE Teaching Excellence Award Selection Academy (2 year appointment)
    • Craig Birkemeier (MAT), June 2018
    • Julia Clark (NSG), June 2019
    • James Cropper (PTA), June 2018
    • Kelly Joslin (ART), June 2019
    • Jessica McKinley (COM), June 2018
    • Elizabeth Orlando (PAR), June 2019
    • Chrissann Ruehle (MAN), June 2018
    • Heather Stoner (PTA), June 2019
    • Deborah Strehle (DLA), June 2019
    • Tim Waggoner (ENG), June 2019
  • Adjunct Faculty Certification Facilitator Team (ongoing)
    • Heidi Arnold (COM)
    • Connie Beal (NSG)
    • Brian Cafarella (MAT)
    • Melissa Leembruggen (COM)
    • Lalitha Locker (PHY)
    • Brad West (BIS)
  • Fall Faculty Professional Development Day Planning Committee (1 year appointment, term ends December 2016)
    • Yolanda Burgos-Olinger (HGML)
    • Juanita Darden-Jones (DMA)
    • Angela Fernandez (CJS)
    • Felicia Monroe (DLA)
    • Carol Price (NSG)
    • Charles Richardson (MAN/MKT)
    • James Sosebee (BIO)
    • Heather Stoner (PTA)
    • Tim Waggoner (ENG)
  • Peer Reviewers (ongoing)
    • Heidi Arnold (COM)
    • Dottie Bely (DLA)
    • David Bodary (COM)
    • Jim Cropper (PTA)
    • Ribhi Daoud (ECO)
    • Shan Huang (PHY)
    • Jeanine Kincheloe (DES)
    • Diane Leakas (DES)
    • Pam Linker (NSG)
    • Diane Leakas (DES)
    • Aaron Moyer (ENG)
    • Derek Petrey (HGML)
    • Amanda Romero (DES)
    • Annette Ross-Gray (CJS)
    • Katherine Rowell (SOC)
    • Cheryl Taylor (CJS)
    • John Ulrich (COM)
    • Mary Wells (PSY)
    • Brad West (BIS)